Uzyskanie kredytu poprzez portal udzielający pożyczek społecznościowych jest dość proste. Posłużę się tu przykładem portalu Kokos.pl, dość znanego dziś w Polsce. Przygodę z portalem rozpoczynamy od założenia konta w serwisie. Rejestrując się musimy podać dość szczegółowe dane osobowe. Uzupełniając te dane pamiętajmy, aby się nie pomylić. Na koniec ustalamy hasło, które pozwoli nam na zalogowanie się do serwisu. Następnie przychodzi kolej na poświadczenie prawdziwości części z podanych danych.

Rozpoczynamy od potwierdzenia faktu, że podany numer konta należy naprawdę do nas. W tym celu należy dokonać przelewu kwoty 5zł na odpowiedni rachunek. Po wykonaniu tego nadchodzi czas na potwierdzenie numeru telefonu. Wysyłamy sms-a, który kosztuje 1.22zł i otrzymamy hasło zwrotne, które trzeba wprowadzić w odpowiednim formularzu. Wpłacone 5zł jest opłatą za sprawdzenie naszych danych w BIK-u.

Tutaj również musimy przejść pozytywną weryfikację. Po tych czynnościach możemy już wystawiać własne aukcje. W aukcjach tych podajemy kwotę pożyczki, ustalamy czas trwania aukcji, czas spłaty kredytu, oprocentowanie kredytu oraz udzielamy krótkiej informacji czym się zajmujemy i czemu chcemy pożyczyć pieniądze. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak czekać na zaufanie kredytodawców.